Što li sve nije Ivan Zafranović: akademski slikar i grafičar, jedan od najviše rangiranih aikido učitelja u Europi, instruktor Krav Mage; bio je i iza filmske kamere kao asistent režije, a nedavno se iznova okušao kao glumac…
Piše: Lidia Janjić Vuković (Playboy, izdanje broj 264, rujan 2019.)
Akademski slikar i grafičar Ivan Zafranović (46) već više od tri desetljeća bavi se borilačkim vještinama. Aikido trenira od 1994., a prijelomnom godinom smatra 1998. kada je upoznao Corallinia Senseija i posvetio se učenju izvornog aikida iz Iwame, mjesta sjeverno od Tokija, gdje je podučavao legendarni Morihiro Saito Shihan (1928.-2002.). Godinu dana kasnije, na seminaru u Rimu, susreće Saito Senseija, a taj susret na njega ostavlja dubok dojam te učvršćuje želju za učenjem i daljnjim usavršavanjem tradicionalnog aikida kakvog je podučavao osnivač Morihei Ueshiba (1883. – 1969.) Prvi klub izvornog Iwama Ryu aikida u Hrvatskoj, Zafranović osniva 1999. i postaje predstavnik Saito Senseija u našoj zemlji. Danas Zafranović nosi zvanje 6. dan Iwama Ryu i 5. dan Aikikai koje mu je dodijelio Aikikai hombu dojo iz Tokija, škola na čijem se čelu nalazi unuk osnivača aikida. To je najviše aikido zvanje u Hrvatskoj, a Zafranović je ujedno i jedan od najviše rangiranih učitelja aikida u Europi. Živi u Zagrebu i aikido podučava u centralnom aikido dojou „Izvor”.
Da je ljubav prema ovoj borilačkoj vještini postavio na čvrste temelje pokazuje I podatak da je Zafranović i jedan od osnivača Hrvatskog aikido saveza (HAS) koji je od 2008. punopravni član Hrvatskog olimpijskog odbora. Trenutno je na funkciji predsjednika tehničke komisije HAS-a i nadgleda kvalitetu aikida u Hrvatskoj te vodi treninge za instruktore iz cijele Hrvatske. Dugi niz godina blisko surađuje i uči od Daniela Toutaina Senseija, jednog od najboljih aikidoka na svijetu. Gotovo svake godine Ivan Zafranović putuje u Japan gdje trenira kod Moriterua Ueshibe, unuka osnivača ove vještine. Svoju novu strast i izazov otkriva 2003. godine kada je krenuo u intenzivan trening izraelskog borbenog i taktičkog sistema Krav Maga kojim se koristi izraelska vojska, policija kao i mnoge antiterorističke jedinice diljem svijeta. Do 2010. vodio je Krav Maga klub Zagreb, prvi KM klub u Hrvatskoj, a od 2006. aktivno se bavi i brazilskim jiu-jitsom.
Svijet filma mu također nije stran. Sin legendarnog redatelja Lordana Zafranovića bio je ovoga ljeta u ulozi koordinatora i koreografa borbi na snimanju serije “Nestali” redatelja Kristijana Milića. Puna dva mjeseca pripremao je šestoricu glavnih glumaca za zahtjevne uloge…
Zafranović se krajem kolovoza vratio iz Japana gdje je predstavljao Hrvatsku na događaju koji organizira International Aikido Federation (IAF). Jedan je od jedanaest majstora aikida iz cijelog svijeta koji su demonstrirali aikido pred Ueshibom, šefom krovne organizacije Aikikai. Prvi put u povijesti Hrvatska je tamo imala svog predstavnika…
– Na inicijativu IAF-a okupila se ekipa iz 11 zemalja kako bi na svečanom embukaju (demonstraciji, op.au.) prikazala vrlo napredne tehnike aikida pred poglavarom krovne organizacije Aikikai u Iwami, mjestu rođenja aikida. Osim toga imali smo niz sastanaka s čelnicima IAF-a gdje smo ravnopravo sudjelovali u raspravama vezanima za budućnost aikida i u kojem bi smjeru bilo najbolje nastaviti u 21. stoljeću. Embukai sam odradio s kolegom Predragom Jukićem, članom tehničke komisije HAS-a. Reakcije su bile iznimno dobre, imali smo priliku pokazati da se kvalitetom aikida Hrvatska smjestila u svjetski vrh. Budući da danas postoje jednako kvalitetni instruktori aikida izvan Japana (kao što je slučaj i s karateom i s džudom), ovo je bila odlična prilika da to i prikažemo na samom izvoru te borilačke vještine. Bilo je tu i opuštenih i veselih trenutaka uz japansku večeru; običaj u Japanu je, kad se ljudi malo opuste, da domaćini zatraže goste da otpjevaju pjesmu iz svog kraja. Tako me je zapalo pjevanje „Lepe ti je Zagorje zelene”. (smijeh) Za aikido kaže da redovitim vježbanjem ove borilačke vještine djelujete pozitivno na mnoge fiziološke, intelektualne i duhovne aspekte svog bića…
Cijeli tekst dostupan je u izdanju broj 264 (rujan 2019.)